Bajkalina jest substancją, która pozyskiwana jest z tarczycy bajkalijskiej. Zioło to od setek lat wykorzystywano w medycynie ludowej – m.in w Chinach. Obecnie wzrasta popularność suplementów diety zawierających wyciąg z tej rośliny – z reguły są reklamowane jako produkty, które efektywnie opóźniają starzenie się organizmu na różnych płaszczyznach. Jak stosować bajkalinę w tabletkach, aby suplementacja zagwarantowała pożądany efekt?
Bajkalina – właściwości prozdrowotne
Tarczyca bajkalska jest byliną, której pochodzeniem jest rodzina jasnowatych. Część rośliny, którą wykorzystuje się w celu leczenia różnych schorzeń, jest korzeń. Ma on barwę żółtobrązową, a w Chinach jest określany często mianem „żółtego złota”. Substancje, dzięki którym tarczycę bajkalską wykorzystuje się do produkcji kosmetyków i suplementów, to garbniki oraz flawonoidy.
Bogaty skład sprawia, że tarczyca bajkalska stosowana jest w różnorodnych sytuacjach:
- wykazuje działanie przeciwzapalne;
- obniża nasilenie bólu;
- zmniejsza obrzęki;
- chroni wątrobę dzięki pobudzaniu wydzielania się żółci;
- usprawnia aktywność wpływającą na likwidowanie wolnych rodników;
- może być środkiem zapobiegającym wystąpieniu miażdżycy;
- działa przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo i może wykazywać właściwości uspokajające.
Jak stosować bajkalinę w tabletkach?
Aby bajkalina w tabletkach faktycznie okazała się skutecznym środkiem, należy zadbać o odpowiednie dawkowanie. Powinno być ono dostosowane do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli ma wykazać działanie prewencyjne i spełniać funkcję suplementu dla zdrowej osoby, należy rozpocząć kurację od tygodniowego spożywania tabletek w dawkach określonych na opakowaniu. Następnie, przez około dwa i pół miesiąca nie powinno się kontynuować przyjmowania bajkaliny. Następnie należy cykl powtórzyć. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem wskazują, że jest to najbezpieczniejszy sposób dawkowania.
Z kolei pacjenci zmagający się z dolegliwościami chorobowymi, powinni zastosować nieco inny cykl. Tabletki powinny być przyjmowane przez 2 miesiące, a następnie musi nastąpić półroczna przerwa. Jeśli dolegliwości ustąpią szybciej niż po 8 tygodniach – tarczyca bajkalska nie powinna być dłużej stosowana.
Inne formy bajkaliny
Bajkalina dostępna jest nie tylko w formie tabletek. Stosuje się ją również w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje działanie hamujące proces starzenia się skóry – zmniejsza zmarszczki i kojąco wpływa na skórę ze skłonnością do podrażnień. Balsam do ciała lub krem mogą korzystnie wpłynąć na ogólny wygląd cery.
Jednak to bajkalina w tabletkach jest najchętniej wybierana. Uznaje się ją za bezpieczny środek, który stosowany zgodnie z zaleceniami na opakowaniu może pomóc w zwalczaniu różnych schorzeń. Niektóre alergie, wysoki poziom cholesterolu, problemy z niektórymi postaciami chorób grzybiczych – wszystkie te problemy można zwalczyć szybciej stosując równolegle z leczeniem, suplement z wyciągiem z korzenia bajkalskiego. Istnieje niewiele przeciwwskazań, które mogłyby uniemożliwić stosowanie tej substancji – w razie wątpliwości, warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem.