Ograniczenie spożywania cukru to bardzo ważny krok w walce o lepsze zdrowie. Dla wielu osób zrezygnowanie ze słodyczy jest jednak ogromnym problemem – różne słodkie przekąski są niedrogie, łatwo dostępne i wręcz uzależniające, dlatego niestety na stałe zagościły w jadłospisach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na początek warto więc poszukać dla tego typu słodkości zdrowszych zamienników.
Wpływ cukru na zdrowie
Cukier zawarty w słodyczach nie jest sprzymierzeńcem osób chcących zadbać o swoją sylwetkę i kondycję. Trzeba sobie uświadomić, że składnik ten występuje nie tylko w cukierkach, ciastach, czekoladach czy lodach, ale również np. w dżemach i gazowanych napojach. Ponadto można go znaleźć w niektórych płatkach śniadaniowych, jogurtach bądź suszonych owocach. Chociaż takie produkty uważane są za zdrowe, w rzeczywistości także należy postarać się wyeliminować je z codziennego jadłospisu. Kluczem do sukcesu jest czytanie składów i wybieranie artykułów, które nie zawierają dodatkowej porcji cukru oraz jego najpopularniejszego zamiennika – syropu glukozowo-fruktozowego.
Zarówno cukier, jak i syrop glukozowo-fruktozowy wykazują wielokierunkowy, szkodliwy wpływ na organizm. Właśnie te składniki stanowią przyczynę otyłości, nadwagi, cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego. W dłuższej perspektywie regularne spożywanie słodyczy może również prowadzić do nadciśnienia tętniczego, kłopotów z wątrobą, a nawet nowotworów (np. trzustki). Nie można zapominać też o wyjątkowo destrukcyjnym działaniu cukru na zęby – z próchnicą zmagają się coraz młodsze osoby.
Pracownik sklepu Sweetmill ze słodkimi kremami bez cukru i oleju palmowego podpowiada: Mimo że właściwości cukru są powszechnie znane (bywa nazywany „białą śmiercią” bądź „pustymi kaloriami”), nadal trudno z niego zrezygnować. Pomóc może metoda małych kroków, polegająca w tym przypadku na wprowadzeniu do swojej diety zamienników znanych i lubianych przekąsek. Warto sięgnąć zwłaszcza po produkty, w których szkodliwa sacharoza została zastąpiona maltitolem– substancją słodzącą pozyskiwaną z surowców naturalnych.
Słodycze zawierające maltitol zamiast cukru
Słodkości z maltitolem nie różnią się wiele (pod względem smaku, zapachu, konsystencji) od tych dosładzanych cukrem – przy czym trzeba pamiętać, że chociaż maltitol to zdrowszy odpowiednik cukru, nie należy spożywać go w nadmiarze. Słodzik ten też zawiera kalorie (ok. 240 kcal w 100 g, dla porównania cukier ma ok. 380 kcal w 100 g), ponadto w bardzo dużych dawkach czasami powoduje problemy żołądkowo-jelitowe (biegunkę, niestrawność, wzdęcia). Niemniej jednak maltitol często jest wykorzystywany w produkcji artykułów spożywczych dla diabetyków (ponieważ nie stymuluje wydzielania insuliny), na uwagę zasługują także jego właściwości przeciwpróchnicze.
W ofertach sklepów znajduje się szeroki wybór słodyczy zawierających ten słodzik. Szczególną popularnością cieszą się gotowe pasty cukiernicze, dostępne w wielu różnych smakach. Krem z kawałkami orzechów, wiórkami kokosowymi albo o smaku owoców to świetna propozycja dla osób, którym trudno całkowicie zrezygnować ze słodkości. Tego typu pasty doskonale nadają się do smarowania pieczywa, wypieków czy naleśników, ale warto przygotować z nich również pudding z nasionami chia lub siemieniem lnianym – jedna łyżeczka wystarczy, by deser zyskał niepowtarzalny smak, a jednocześnie nadal był zdrowy.
Słodycze z maltitolem nie są idealnym rozwiązaniem ani dla osób walczących z nadwagą, ani dla zmuszonych do ograniczenia słodyczy ze względów zdrowotnych. Takie przekąski stanowią jednak kompromis, dzięki któremu można w dużej mierze wyeliminować cukier z jadłospisu, bez konieczności całkowitego rezygnowania z ulubionych smaków.