Choć symptomy odparzenia i oparzenia są podobne, nie należy ich ze sobą utożsamiać. Różnią się od siebie przyczyną powstawania. Oparzenia mogą tworzyć się w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV (oparzenie słoneczne), kontaktu skóry ze żrącą substancją (oparzenie chemiczne), jako efekt porażenia prądem (oparzenie elektryczne) bądź w wyniku kontaktu skóry z wysoką temperaturą (oparzenie termiczne). Odparzenia natomiast powstają w przypadku gdy ocierają się o siebie dwa spocone fragmenty skóry bądź gdy ociera się ona o ubranie, pasek torebki, pieluszkę itp.
Artykuł sponsorowany.
Jakie są pierwsze objawy odparzenia i oparzenia?
Pierwszym symptomem jest dyskomfort oraz ból danego fragmentu skóry. Staje się czerwona, wokół uszkodzonego miejsca tworzy się rumień oraz obrzęk. Kolejne symptomy zależą od stopnia uszkodzenia skóry.
Czym jest stopień odparzenia lub oparzenia skóry?
Jest to miara uszkodzeń skóry (ich głębokości), określająca które z jej warstw uległy oparzeniu lub odparzeniu. W przypadku I stopnia negatywne skutki są jedynie powierzchowne, dotyczą wyłącznie naskórka. II stopnień dotyczy zarówno naskórka jak leżącej tuż pod nim warstwy skóry właściwej. Stopień III i IV określa uszkodzenia zarówno warstw skórnych, jak również struktur mięśniowych i kostnych.
Stopień I obejmuje zaczerwienienie skóry, niewielkim obrzękiem i towarzyszącym mu bólem oraz dyskomfortem.
Stopień II dodatkowo objawia się pęcherzami, powstającymi w wyniku odwarstwiania się naskórka i zapełniania powstałych przestrzeni osoczem.
Uszkodzenia III stopnia to przede wszystkim stwardniała, wyglądająca na pokrytą woskiem skóra, pozbawiona czucia z powodu uszkodzenia nerwów skórnych.
Najcięższe skutki – zwęglenie lub martwica tkanek – wchodzą w zakres uszkodzeń IV stopnia.
Jak leczyć oparzenia? Sudocrem na oparzenia?
Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń polega zawsze na jak najszybszym ochłodzeniem oparzonego miejsca, jeśli to tylko możliwe – pod bieżącą zimną wodą. Im wyższy stopień oparzenia, tym krócej chłodzimy poszkodowanego tak, aby nie doprowadzić go do hipotermii (do stanu, w którym temperatura ciała jest niższa niż 35 stopni Celsjusza). Jeśli to tylko możliwe, postarajmy się zdjąć z oparzonych miejsc biżuterię. Nigdy nie przebijamy powstających pęcherzy!
Następnie podajemy oparzonemu dużą ilość płynów, najlepiej ciepłą herbatę, mleko czy napój owocowy. Oparzone miejsce należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem stosując, tam gdzie to konieczne, jałowy opatrunek. Jeśli to tylko możliwe, ranę lepiej zostawić „otwartą” – bez jakiegokolwiek opatrunku.
W pierwszej kolejności na ranę nakładamy żele chłodzące, opatrunki hydrożelowe czy dedykowane pianki zawierające w swoim składzie pantenol. Gdy skóra częściowo się zagoi, warto zastosować specjalistyczny krem, np. Sudocrem na oparzenia, aby przyśpieszyć jej regenerację. Nie należy nakładać białka kurzego, oleju ani maści tranowej – te wciąż popularne metody mogą doprowadzić do zakażenia rany i wystąpienia powikłań.
Sudocrem na oparzenia jest skuteczny przede wszystkim ze względu na szczegółowo dopracowany skład. Sudocrem zawiera tlenek cynku, który oprócz właściwości ściągających wykazuje również działanie wspomagające regenerację skóry. Lanoliną działa nawilżająco, tworząc na skórze ochronny filtr. Za właściwości lecznicze odpowiada benzoesan oraz cynamonian benzylu a alkohol benzylowany działa zarówno odkażająco jak znieczulająco. Bez problemu możesz zrezygnować z kilku produktów na rzecz Sudocremu na oparzenia, który skutecznie przyśpieszy gojenie się skóry.
Uwaga: Sudocremu, ale również innych kremów na oparzenia, nie należy stosować tuż po oparzeniu lecz jako wsparcie dla regenerującej się skóry.
Jak leczyć odparzenia? Sudocrem na odparzenia!
Najistotniejszym sposobem leczenia odparzeń jest zapobieganie ich powstawaniu. Z jednej strony, należy zadbać o to by skóra pociła się w mniejszym stopniu np. wybierając ubrania i bieliznę z materiałów naturalnych, stosując odpowiednią higienę oraz posypując narażone miejsca talkiem. Szczególnie należy skupić się na pachwinach, pachach, udach a także wszelkich fałdach skórnych. Drugą istotną kwestią zapobiegania odparzeń jest usunięcie podrażniających skórę ubrań, zmiana pozycji w przypadku osób stale leżących, a także częstsza zmiana pieluch lub pieluchomajtek.
Jeśli pomimo naszych starań doszło do powstania odparzeń, sięgnijmy koniecznie po Sudocrem na odparzenia. Dzięki wspomnianym wyżej składnikom i właściwościom, umożliwi nie tylko leczenie odparzeń, ale również zapobiegnie powstawaniu kolejnych. Przyśpieszy odbudowę naskórka, zapewni działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Dodatkowo utworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, dzięki której ubranie, pielucha czy fałda skóry będzie chroniona przed obtarciem i oparzeniem. Sudocrem może być stosowany na odparzenia zarówno u osób starszych jak i dzieci od pierwszego dnia życia.