Imbir wspomaga pracę układu pokarmowego (zwiększa wydzielanie śliny i soków żołądkowych, poprawiając tym samym trawienie) oraz układu odpornościowego. Jest szczególnie przydatny przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Dużo mówi się też o jego właściwościach, które mogą pomóc w redukcji zbędnych kilogramów.
Artykuł partnera.
Jakie są właściwości lecznicze imbiru?
Korzeń imbiru zawiera głównie węglowodany (17,7 g w 100 g) oraz nieznaczne ilości białka i tłuszczu. Zawiera witaminy: A, kompleks B, C i K oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk. Zawiera również nasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera również olejki eteryczne, takie jak gingerol i zinferon. W tradycyjnej medycynie imbir jest wykorzystywany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest stosowany w celu wspomagania trawienia. Zmniejsza nudności i inne problemy związane z trawieniem. Imbir zawiera gingerol, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Badania wykazały, że imbir może redukować stres oksydacyjny, który często przyczynia się do powstawania wielu chorób. Suplementacja imbiru zmniejsza masę ciała i stosunek talii do bioder u osób otyłych lub z nadwagą. Kolejny przykład zaleceń stosowania imbiru to zwyrodnienie stawów. Badania wykazały, że osoby, które stosowały imbir podczas choroby, odczuwały mniejszy ból i dyskomfort związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. W innym badaniu stwierdzono, że miejscowe stosowanie mieszanki imbiru, cynamonu, oleju sezamowego i kadzidła zmniejsza ból i sztywność stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Imbir jest pomocny także w przypadku wysokiego poziomu LDL, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jak wykazały wyniki badań, po 3 miesiącach przyjmowania imbiru poziom złego cholesterolu obniżył się o 17,74%. To samo badanie wykazało również, że imbir zmniejsza ilość trójglicerydów we krwi. Imbir zalecany jest także w przypadku przewlekłych stanów zapalnych i stresów oksydacyjnych, które mają niekorzystny wpływać na mózg. Wg przeprowadzonych badań można wnioskować, iż przeciwutleniacze zawarte w imbirze mogą tłumić reakcję zapalną występującą w mózgu. Badanie przeprowadzone na grupie kobiet w średnim wieku wykazało, że regularne spożywanie imbiru poprawia wydajność mózgu – pamięć roboczą i czas reakcji.
W jakich sytuacjach najczęściej stosujemy syrop z imbiru?
Syrop imbirowy jest szczególnie polecany podczas przeziębienia i grypy, ponieważ przynosi ulgę w infekcjach dróg oddechowych. Posiada także właściwości rozgrzewające, a także napotne. Warto przyjmować go od razu przy pierwszych objawach infekcji lub przy przeziębieniach. Używanie syropu imbirowego skróci czas trwania choroby i złagodzi ból. Syrop imbirowy może być również stosowany w przypadku dolegliwości trawiennych, takich jak te spowodowane zatruciem pokarmowym lub chorobą lokomocyjną. Kobiety w ciąży mogą stosować go również w celu łagodzenia dolegliwości związanych z układem pokarmowym oraz z porannymi nudnościami.
Gdzie nabyć naturalny syrop z imbiru?
Syrop imbirowy możemy wykonać sami lub nabyć przez sklep internetowy: www.eterno.pl gdzie znajdziemy naturalny syrop imbirowy, bez konserwantów, bez sztucznych barwników. Syrop możemy wykorzystać w celach prozdrowotnych lub jako dodatek do deserów, ciast, czy też herbaty.