Badania prenatalne, w tym test PAPP-A, mają na celu wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia wad genetycznych lub rozwojowych u płodu. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia (w czasie ciąży lub bezpośrednio po jej zakończeniu) i przygotowanie rodziców do wychowania dziecka wymagającego szczególnej opieki.
Artykuł sponsorowany.
Czym jest test PAPP-A i jak się go wykonuje?
Test PAPP-A jest również nazywany testem podwójnym. Pozwala na ocenę stężenia białka PAPP-A, które jest syntetyzowane w trofoblastach i pełni funkcję immunosupresyjną. Dodatkowo oznaczono również poziom wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej. Test PAPP-A zaliczany jest do metod nieinwazyjnych, co oznacza, że nie ingeruje w środowisko płodu. Jest więc całkowicie bezpieczny i nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej kobiety, która jest następnie przesyłana do laboratorium. Co ważne, kobieta w ciąży nie musi do badania być na czczo– test PAPP-A da miarodajne wyniki niezależnie od przyjętego pokarmu.
Jakie choroby wykrywa test PAPP-A i kiedy można go wykonać?
Test PAPP-A ma na celu wykrycie ryzyka trisomii płodu, czyli ewentualnej obecności dodatkowego chromosomu. W zależności od tego, która para chromosomów jest nieprawidłowa, dziecko może mieć następujące zespoły: zespół Downa (chromosom 21), zespół Patau (chromosom 13), zespół Edwardsa (chromosom 18). Inne badania prenatalne służą do wykrywania pozostałych wad. Test PAPP-A wykonuje się między 11 i 14 tygodniem ciąży, czyli w I trymestrze. Zaleca się, aby zrobić go jednocześnie z badaniem ultrasonograficznym, podczas którego lekarz ocenia przezierność karkową. Jest to parametr, którego podwyższona wartość także może świadczyć o nieprawidłowościach. Wykonanie dwóch testów w tym samym czasie zwiększa ich wiarygodność.
Kiedy uznaje się wynik testu PAPP-A za zły?
Zły wynik testu PAPP-A jest uznawany wtedy, kiedy występuje za niskie stężenie badanego białka. Interpretacja wówczas taka, iż występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Można podejrzewać zespół Pataua lub Edwardsa, jeśli w tym samym czasie dochodzi do redukcji wolnych podjednostek beta-hCG. Należy jednak pamiętać, że zły wynik testu PAPP-A nie zawsze oznacza, że dziecko jest chore. Z tego powodu przyszłe mamy zawsze kierowane są na dalszą diagnostykę, czyli inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcja). Warto również pamiętać, że prawidłowy wynik testu PAPP-A nie gwarantuje również, że nie rozwinie się wada genetyczna. Dlatego kobietom wysokiego ryzyka lekarze mogą zalecić inne nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak potrójny test, kompleksowy test lub NIFTY.
Gdzie należy udać się w celu wykonania testy PAPP-A w Warszawie?
Jeśli mamy w planach wykonanie testu PAPP-A należy umówić się na wizytę do „Gabinetów Lekarskich Łucka”, można to zrobić wypełnienie formularza kontaktowego na stronie internetowej: gabinetylucka.pl lub dzwoniąc pod numery telefonu: +48 22 654 24 64 lub +48 22 654 24 62.