Wiele osób boryka się z przeróżnymi zmianami na skórze w postaci pieprzyków czy znamion. Często dodają uroku i stają się naszymi „znakami rozpoznawczymi”. Jednakże nie dla każdego są one ozdobą, czasem mogą stać się źródłem kompleksów i zmartwień. Przeczytaj o tym, jakie są sposoby na niechirurgiczne usuwanie znamion. To szybkie i proste zabiegi, które potrafią odmienić wygląd.
Jakie są metody niechirurgicznego usuwania znamion?
Zgłaszając się do dermatologa na badanie, możesz wybierać z szeregu metod pozwalających usuwać znamiona na ciele. Lekarz dobierze najodpowiedniejszą z nich, dostosowaną do twojego przypadku. Wśród gamy zabiegów do niechirurgicznego usuwania znamion można wyróżnić trzy grupy. Pierwszą możliwością jest krioterapia. Jest to metoda polegająca na wykorzystywaniu zimna w miejscu zabiegowym, w celu zniszczenia danej zmiany skórnej. To doskonała alternatywa dla chirurgii, jest bezinwazyjna i szybka. W wyniku działania substancji chłodzącej dochodzi do kriodestrukcji niepożądanej zmiany. Drugą metodą niechirurgicznego usuwania znamion jest łyżeczkowanie. To drobny zabieg, podczas którego dochodzi do miejscowego, mechanicznego usunięcia zmiany skórnej. Wszystko dzieje się za pomocą specjalnego narzędzia i po uprzednim zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Niechirurgiczne usuwanie znamion laserem
Kolejną, potężną kategorią zabiegów służących pozbyciu się niechcianych znamion jest zastosowanie laserów. Zabieg laserowy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie jest bolesny. W miejsce na którym występuje znamię, przykłada się głowicę lasera, wytworzona energia usuwa dany element ze skóry. Wielką zaletą tego typu zabiegów jest fakt, że nie występuje po nim krwawienie, nie musimy się również obawiać powstawania stanów zapalnych. Zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta, ale jest za to niezwykle skuteczny.
Kiedy warto zdecydować się na usuwanie znamion?
O tym, że niektóre znamiona mogą być niebezpieczne, nie trzeba nikomu przypominać. Zawsze po sezonie letnim powinniśmy pamiętać o tym, aby zbadać podejrzane znamiona lub usunąć te które mogłyby nas niepokoić. To właśnie z nich mogą powstawać zmiany nowotworowe, dlatego tak ważne jest, aby przyglądać się im i dokładnie badać, a później w razie konieczności usunąć odpowiednią metodą. W razie podejrzenia wystąpienia czerniaka wskazane będzie usunięcie chirurgiczne, w innych przypadkach (o ile lekarz nie zadecyduje inaczej) możliwe jest niechirurgiczne usunięcie znamienia.
Zalety usuwania znamion
Niewątpliwą zaletą zabiegów pozwalających usunąć znamiona jest fakt, iż są one krótkie, mało uciążliwe i nieinwazyjne. Kiedy zmiany mają charakter łagodny, możliwe jest wykonanie niechirurgicznego usuwania znamienia. Nierzadko usunięcie brodawek, kaszaków czy ziarniaków z eksponowanych na widok części ciała (jak np. twarz) może sprawić, że będziemy wyglądali naprawdę inaczej. Dla wielu osób usunięcie takiej drobnej zmiany może być bardzo ważne w kontekście pozytywnego postrzegania własnego wyglądu.