Najczęstszym schorzeniem skóry głowy jest łupież, który statystycznie dotyka co drugą osobę. Łupież to łuszczący się, podrażniony naskórek, który może być widoczny na czubku głowy, we włosach czy nawet na ramionach i ubraniach. Skóra łuszczy się przez podrażnienie, którego przyczyną może być kilka czynników. Jak pozbyć się tego problemu i uchronić od jego nawrotów?
Co może być przyczyną łupieżu?
Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest zwiększona produkcja sebum przez skórę głowy widoczna przez szybko przetłuszczające się włosy. Nadmiar sebum staje się pożywką dla grzybów drożdżopodobnych, które w takich warunkach szybko się rozmnażają. Choć grzyby te należą do naturalnej flory bakteryjnej skóry głowy, kiedy jest ich zbyt dużo, one, a dokładniej ich odchody, zaczynają działać drażniąco.
Podrażnienie skóry głowy sprawia, że naskórek zaczyna szybko na siebie narastać, w efekcie łuszcząc się i swędząc. Tak właśnie powstaje łupież, do którego w większości przypadków doprowadza nadmiar sebum wydzielanego przez skórę głowy. Najczęściej za nadmierną potliwość skóry odpowiada:
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i korzystanie z kosmetyków, które zatykają pory lub niedokładne spłukiwanie szamponu i odżywki podczas mycia włosów;
- korzystanie ze zbyt silnych środków myjących, które przesuszają skórę, wywołując u niej reakcję obronną w postaci zwiększonej produkcji sebum;
- przegrzewanie skóry głowy – zbyt długie noszenie ręcznika na włosach, częste korzystanie z urządzeń do stylizacji wykorzystujących wysokie temperatury;
- zbyt rzadkie mycie włosów, które wiąże się z tworzeniem idealnych warunków do rozwoju grzybów na powierzchni skóry głowy.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem na łupież jest delikatny i skuteczny szampon przeciwłupieżowy. Z jednej strony powinien on bardzo dokładnie oczyścić skórę głowy, z drugiej natomiast musi działać delikatnie, by dodatkowo jej nie podrażnić.
Myj włosy szamponem przeciwłupieżowym 2 lub 3 razy w tygodniu i nakładaj na nie jedynie niezbędne produkty. Zrezygnuj z obciążających odżywek lub produktów bez spłukiwania, które mogłyby utrudniać oczyszczenie skóry.
Żeby szybciej i skuteczniej pozbyć się łupieżu, poza odpowiednim szamponem możesz sięgnąć również po delikatny peeling enzymatyczny do skóry głowy. Złuszczy on podrażniony naskórek, a Ty już po pierwszym użyciu zauważysz mniej łupieżu we włosach.
Na czas walki z łupieżem zaleca się odstawić urządzenia do stylizacji włosów z użyciem wysokich temperatur, wszelkie kosmetyki o silnym lub potencjalnie drażniącym składzie, a także farby do włosów, które, zwłaszcza nakładane samodzielnie w domu, często wywołują podrażnienia skóry głowy.
Co robić, by łupież nie powracał?
Pamiętaj, by nie odstawiać szamponu przeciwłupieżowego, kiedy zobaczysz pierwsze efekty jego działania. Większość producentów zaleca stosowanie szamponu przez co najmniej kilka tygodni, by całkowicie oczyścić skórę głowy i złagodzić zachodzące na niej zmiany. Jeśli zbyt szybko odstawisz taki produkt, istnieje prawdopodobieństwo, że łupież wkrótce znów się pojawi.
U osób ze skórą skłonną do przetłuszczania się, które często zmagają się z nawracającym łupieżem, zaleca się regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego profilaktycznie, nawet wtedy, gdy łupież nie daje o sobie znać. Dzięki regularnemu i dokładnemu oczyszczanie skóry głowy nie ma on szans się rozwinąć, przez co unika się jego nawrotów.