Kamień nazębny kojarzy się z problemem estetycznym, jednak – nieusuwany – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. W każdym gabinecie stomatologicznym można skorzystać z zabiegów higienizacji zębów, w skład których wchodzi skaling, czyli profesjonalne usuwanie kamienia. Zabieg jest bezbolesny, a jego regularne wykonywanie 1-2 razy w roku pozwala uniknąć groźnych chorób zębów i dziąseł.
Jak powstaje kamień nazębny?
Kamień nazębny to utwardzona płytka nazębna, która powstaje w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Gdy zbyt rzadko szczotkujemy zęby i nie usuwamy na bieżąco resztek pokarmowych, odkładają się one wraz ze śliną na powierzchni zębów. Do tego dochodzą bakterie, które w takim środowisku mają idealne warunki do rozwoju. Z biegiem czasu, na skutek związków zawartych w ślinie, płytka nazębna utwardza się i przyjmuje postać kamienia. Są to twarde złogi, których nie da się usunąć domowymi sposobami i najlepszymi pastami do zębów. Próby samodzielnego usuwania kamienia mogą zakończyć się trwałym uszkodzeniem szkliwa. Lepiej więc wybrać się na wizytę u stomatologa, a w warunkach domowych zadbać przede wszystkim o odpowiednią profilaktykę.
Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny to nie tylko kwestia gorszego wyglądu zębów, ale również przyczyna wielu dolegliwości. Znajduje się on zwykle na linii styku zębów i dziąseł, powoduje stany zapalne i krwawienia, a z biegiem czasu obniża i odsłania szyjki zębowe, prowadząc do rozwoju parandontozy. Szybkość powstawania kamienia jest kwestią indywidualną. Niektórym pacjentom wystarczy zabieg raz na rok lub dwa lata, inni powinni wykonywać go zdecydowanie częściej. Skaling, czyli usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym, jest prostym zabiegiem higienizacyjnym. Odbywa się przy użyciu skalera, urządzenia, którego końcówka schładzana jest wodą i wprowadzana w wysokie drgania. W zależności od ilości kamienia nazębnego skaling trwa od 30 do 60 minut.
Skaling i piaskowanie na jednej wizycie
Wraz ze skalingiem, który usuwa kamień nazębny, bardzo często podczas jednej wizyty wykonywany jest zabieg piaskowania. Usuwa on osady i przebarwienia, jakie powstają na powierzchni zębów w wyniku działania substancji barwiących, najczęściej barwników znajdujących się w żywności i napojach. Najbardziej są na nie narażone osoby, które piją sporo kawy, herbaty i czerwonego wina, a także palą papierosy. Osad nazębny, podobnie jak kamień, wymaga profesjonalnego usuwania. Zabiegiem, w którym można pozbyć się osadu jest piaskowanie zębów. Odbywa się ono przy użyciu piaskarki, która pod wysokim ciśnieniem rozpyla na zębach drobny piasek dentystyczny wymieszany z wodą. W ten sposób usuwane są nawet trwałe i rozległe przebarwienia.
Czy trzeba usuwać osad nazębny?
Niewielkie przebarwienia na zębach najczęściej można usunąć poprzez prawidłową higienę jamy ustnej i szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Niestety, osady bardzo często pojawiają się w bardzo trudnych miejscach, do których – pomimo największych chęci – nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć szczoteczką. Osad i przebarwienia nie tylko kiepsko wpływają na wygląd zębów, ale również są dobrym podłożem do rozwoju bakterii i osłabiają szkliwo. Regularne piaskowanie, najlepiej połączone z zabiegiem skalingu i fluoryzacją jest więc dobrą praktyką w profilaktyce chorób zębów i dziąseł. Warto również wykonać zestaw zabiegów przed profesjonalnym wybielaniem zębów oraz przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego.