Artykuł partnera.
Gdy myślimy o zabawkach dla dziewczynek, zwykle pierwszym skojarzeniem są lalki. I rzeczywiście, znajdziemy je w niemal każdym dziewczęcym pokoju. Warto zastanowić się jednak, dlaczego tak się dzieje? Czy przywiązanie do lalek kształtuje się pod wpływem otoczenia, czy raczej – jak sugerują naukowcy – jest głębiej zakorzenione w naturze i dużej mierze zależne od płci dziecka? Jakie korzyści przynosi zabawa lalkami? Sprawdzamy.
Co wpływa na wybór zabawek? Teorie naukowców
Wystarczy krótka obserwacja grupy dzieci, na przykład w przedszkolu, by stwierdzić, że dziewczynki zdecydowanie częściej niż chłopcy wybierają do zabawy różnego rodzaju lalki. Wiele osób uznaje, że to naturalne, ponieważ są do tego od dzieciństwa zachęcane i chwalone za odgrywanie w zabawie roli mamusi. W końcu każda dziewczynka dostanie w życiu choćby jedną lalę, zupełnie inaczej niż w przypadku chłopców. Ci ostatni bywają wręcz karceni lub wyśmiewani za zainteresowanie lalkami. Czy jednak jest to jedyny powód decydujący o tym, że chłopcy wolą Hot Wheels, a dziewczynki Rainbow High?
Okazuje się, że wcale nie. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że już trzymiesięczne niemowlęta wykazują wyraźne zaciekawienie konkretnym rodzajem zabawek – dziewczynki znacznie żywiej reagowały na lalki i dłużej skupiały na nich wzrok, podczas gdy chłopcy wyraźnie woleli samochody i piłki. Podobne wyniki przyniosły obserwacje małych małpiątek, które przecież trudno posądzić o odczuwanie presji społecznej. Samiczki koczkodanów i szympansów wybierały lalki i garnuszki, a samczyki chętniej bawiły się autkami. Prawdopodobnie za wybór zabawek z dużej mierze odpowiadają więc hormony, a dokładnie androgeny, a preferencje dotyczące sposobu zabawy są nawet starsze niż gatunek Homo sapiens i wiążą się z mechanizmami doboru naturalnego. Fascynujące, prawda?
Czy zabawa lalkami jest rozwijająca?
Zabawa lalkami pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwia rozwój empatii i opiekuńczości, wspiera motorykę (ubieranie, karmienie i inne czynności pielęgnacyjne), a także pozytywnie wpływa na naukę mówienia – w końcu rozmowa z lalą jest czymś bardziej naturalnym niż przemawianie do klocków.
Lalka może stać się najlepszą przyjaciółką, odganiać smutki i dawać poczucie bezpieczeństwa, pomagając poradzić sobie ze stresującą sytuacją lub trudnymi emocjami. Dzięki niej dziewczynki ćwiczą role społeczne, naśladując własną mamę, a zabawa kilkoma lalkami umożliwia wymyślanie i odgrywanie różnego rodzaju scenek. W związku z całym pozytywnym ładunkiem, jaki niesie za sobą zwykła lalka, nie warto zabraniać chłopcom zabawy nią, jeśli oczywiście chcą – być może w przyszłości będą chętniej zajmować się własnymi dziećmi.
Jaką lalkę wybrać dla dziewczynki?
Wybór lalek jest dzisiaj ogromny. Każdy typ pełni nieco inną rolę i jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku. O najpopularniejsze obecnie rodzaje zapytaliśmy w hurtowni z zabawkami Kraina Zabawy w Puszczykowie:
Małe dziewczynki uwielbiają lalki typu bobas, którymi mogą się opiekować i wozić je w wózku. Wśród popularnych zabawek tego typu są interaktywne lalki Baby born, Baby Annabell czy New Born Baby. Starsze dzieci chętniej sięgają po lalki-figurki imitujące dziewczynki lub dorosłe kobiety takie jak kultowa już Barbie oraz niezwykle lubiane L.O.L. Surprise i Rainbow High.
Dla niemowląt polecane są miękkie, szmaciane lalki, do których można się przytulić. Dwu- i trzylatki chętnie naśladują rodziców i z zapałem wożą w wózki lalki-bobasy, a pięciolatki i sześciolatki zaczynają traktować lalki jak przyjaciółki, chętnie bawiąc się tymi stylizowanymi na dziewczynki w ich wieku lub starsze.